Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

TCMB’nin son faiz kararı oldukça dikkat çekiciydi. Beklentilerin üzerinde, politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 40 seviyesine çıkardılar. Aynı zamanda, Merkez Bankası sıkılaştırma adımlarını yavaşlatacağını ve kısa sürede tamamlayacağını vurguladı. Bu karar, ekonomik politika ve para politikalarıyla ilgilenenler için önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Ödemeyi elden alan ataşehir eskort bayanlarını tercih ediniz.

TCMB‘nin son açıkladığı faiz kararı oldukça dikkat çekiciydi. Kasım ayı olağan toplantısında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 40’a yükseltti. Önceki toplantılarda ise haziranda 650, temmuzda 250, ağustosta 750, eylül ve ekimde ise 500’şer baz puanlık artışlarla toplamda 2 bin 650 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirmişti. Bu son artışla birlikte toplam faiz artışı 3 bin 150 baz puana ulaştı. Yani, son altı ayda faiz yüzde 31,5 oranında artmış oldu. Bu gelişmeler, piyasaların yakından takip ettiği ve ekonomik dinamikleri etkileyebilecek önemli kararlar olarak öne çıkıyor.

Ekonomistlerin Beklentileri: Faiz Kararı Öncesi Öngörüler Nelerdi ?

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, politika faizinde 250 baz puanlık bir artışla yüzde 37,5 seviyesine çıkılacağını tahmin etmişti

MERKEZ BANKASI’NIN KARAR METNİ

Merkez Bankası Para Poılitikası’nın karar metninde şu ifadelere yer verildi: 

“Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin başladığına işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlenmektedir.

Parasal Sıkılaştırmanın Hızı Azaltılacak

Kurul, dezenflasyonun sağlanması için gereken parasal sıkılık düzeyine oldukça yaklaşıldığını belirtti. Bu doğrultuda, parasal sıkılaştırma hızı azaltılacak ve sıkılaştırma adımları kısa sürede tamamlanacak. Fiyat istikrarının kalıcı olabilmesi için gerekli parasal sıkılığın, ihtiyaç duyulduğu sürece devam ettirileceği vurgulandı

Miktarı Azaltma Kararları Devam Edecek

Kurul, mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçeveyi basitleştirerek piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmayı ve makro finansal istikrarı güçlendirmeyi hedeflemektedir. Kredi faizlerinin belirlenen finansal sıkılık seviyesine uyumlu olduğu göz önünde bulundurulurken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler ve parasal sıkılaştırmanın, aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülüyor. Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırmayı destekleyecek miktarı azaltma kararlarını sürdürecek.

Politika kararları, parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini göz önünde bulundurarak belirlenecek, bu da enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde devam edecek.

Enflasyon ve ana eğilim göstergeleri yakından izlenecek ve Kurul, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecek.

Faiz Artışı Haziran’da Başlanmıştı

Merkez Bankası, Haziran ayındaki toplantıdan itibaren para politikasında sıkılaştırmaya başladı.

Yeni başkan Hafize Gaye Erkan liderliğindeki kurul, haziran toplantısında faizleri 27 ay aradan sonra yukarı yönlü bir adım atarak indirim sürecine son verdi ve politika faizini 6,5 puan artırarak yüzde 15’e yükseltti.

Temmuz toplantısında ise Merkez Bankası, politika faizini 2,5 puan artırarak yüzde 17,50’ye çıkardı.

Ağustos toplantısında faiz artışına devam eden Merkez Bankası, faizi 7,5 puan yükselterek yüzde 25’e çıkardı.

Eylülde ise politika faizi, 500 baz puanlık bir artışla yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi.

Ekimde de faiz artışları devam etti ve Merkez Bankası, yine 500 baz puanlık bir artışla faizi yüzde 35’e çıkardı.